Rozhraní XNET a ovladače lokomotiv

Našli jste chybu u digitální centrály TCS nebo Android aplikace? Přidejte příspěvek do tohoto fóra a někdo se Vám bude brzy věnovat. Nezapomeňte si prosím přečíst pravidla, jak hlásit chyby!
Odpovědět
sidlo
Příspěvky: 28
Registrován: 27.12.2023 11:36:27
x 2

Rozhraní XNET a ovladače lokomotiv

Příspěvek od sidlo »

Stav ovladače v zásuvce XNET se neposílá do sítě XNET a naopak.
Ovladače (které to umí) nemají šanci zjistit, že se pokouší získat již používanou adresu nebo že se jejich adresu pokouší převzít někdo jiný.
Uživatelský avatar
zavavov
Příspěvky: 361
Registrován: 16.3.2021 08:37:58
Bydliště: Brno
x 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozhraní XNET a ovladače lokomotiv

Příspěvek od zavavov »

sidlo píše: 27.12.2023 11:53:46 Stav ovladače v zásuvce XNET se neposílá do sítě XNET a naopak.
Ovladače nedostávají informace o změnách lokomotiv, pokud ji ovládá už jiný ovladač nebo zařízení. To je přirozenost centrály.
sidlo píše: 27.12.2023 11:53:46 Ovladače (které to umí) nemají šanci zjistit, že se pokouší získat již používanou adresu nebo že se jejich adresu pokouší převzít někdo jiný.
Na MultiMAUS by se měla rozblikat lokomotiva, když se snaží získat lokomotivu, která je ovládána jiným zařízením. Prověříme ještě.
Mohu prosím info, které ovladače to případně ještě umí a jak to zobrazují? Nebo jestli i JMRI tohle umí nějak zobrazit?

Děkuji za pomoc.
Pomohl Vám tento příspěvek, dejte prosím srdíčko. ❤
Vyřešil tento příspěvek Váš problém, označte jej prosím jako vyřešeno. ✔ - Pomůžete tak ostatním, kteří mohou mít podobný problém.
Děkujeme ZAVAVOV
Uživatelský avatar
zavavov
Příspěvky: 361
Registrován: 16.3.2021 08:37:58
Bydliště: Brno
x 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozhraní XNET a ovladače lokomotiv

Příspěvek od zavavov »

sidlo píše: 27.12.2023 11:53:46 Ovladače (které to umí) nemají šanci zjistit, že se pokouší získat již používanou adresu nebo že se jejich adresu pokouší převzít někdo jiný.
Otestováno s JMRI - chodí tam po XpressNet správná informace:

Locomotive Information Response: Normal Unit,Reverse,in 27 Speed Step Mode,Speed Step: 0. Address in use by another device. F0 Off; F1 Off; F2 Off; F3 Off; F4 Off; F5 Off; F6 Off; F7 Off; F8 Off; F9 Off; F10 Off; F11 Off; F12 Off;
Request for Address 5 function momentary/continuous status.
Pomohl Vám tento příspěvek, dejte prosím srdíčko. ❤
Vyřešil tento příspěvek Váš problém, označte jej prosím jako vyřešeno. ✔ - Pomůžete tak ostatním, kteří mohou mít podobný problém.
Děkujeme ZAVAVOV
sidlo
Příspěvky: 28
Registrován: 27.12.2023 11:36:27
x 2

Re: Rozhraní XNET a ovladače lokomotiv

Příspěvek od sidlo »

Ovladač MiniMaus v případě zjištění druhého ovladače zobrazí znak # za číslem rychlosti.
MiniMaus_solo.png
MiniMaus_solo.png (358.23 KiB) Zobrazeno 1452 x
MiniMaus_sdileno.png
MiniMaus_sdileno.png (366.11 KiB) Zobrazeno 1452 x
sidlo
Příspěvky: 28
Registrován: 27.12.2023 11:36:27
x 2

Re: Rozhraní XNET a ovladače lokomotiv

Příspěvek od sidlo »

Připojená centrála NanoX. Všechny příkazy ovladače MiniMaus se posílají do JMRI.
monitorNanoX.txt
(31.55 KiB) Staženo 63 x

Připojená centrála TCS-2. Žádný příkaz ovladače MiniMaus se neposílá do JMRI.
monitorTCS2.txt
(395 bajtů) Staženo 66 x
Uživatelský avatar
zavavov
Příspěvky: 361
Registrován: 16.3.2021 08:37:58
Bydliště: Brno
x 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozhraní XNET a ovladače lokomotiv

Příspěvek od zavavov »

Ovladač MiniMaus bohužel nyní k dispozici nemám, ale na MultiMAUS mi to funguje (aktuální FW v MultiMAUS).
sidlo píše: 1.1.2024 12:21:05 Připojená centrála TCS-2. Žádný příkaz ovladače MiniMaus se neposílá do JMRI.
Nejsem si jistý, co by se mělo přesně posílat. Vzhledem k tomu, že může jen jeden ovladač ovládat lokomotivu v jeden čas, tak další ovladače nemusí o tom vědět. Stačí jim jen sdělit, že už danou lokomotivu ovládá jiný ovladač. U výhybek mám připravenou opravu.

Napadá mě, že možná je problém v samotné logice:
1. JMRI (přes XNET) ovládá lokomotivu a přestane.
2. Vyprší timeout pro JMRI (v TCS-2) a tak ji uvolní a je volná.
3. Ovladač například MultiMAUS si ji může vzít, ale JMRI o tom nedostane žádnou zprávu (není to nutné)
4. Až ve chvíli, kdy JMRI chce danou lokomotivu znovu ovládat, tak dostane odpověď, že je obsazená.

Tahle logika je trochu komplikovaná. Prostě XpressNet neumí uvolnit lokomotivu. Proto ten timeout. Pro ježdění v klubu, kde má být 100% zamezeno kradení lokomotiv není XpressNet vhodný.
Pomohl Vám tento příspěvek, dejte prosím srdíčko. ❤
Vyřešil tento příspěvek Váš problém, označte jej prosím jako vyřešeno. ✔ - Pomůžete tak ostatním, kteří mohou mít podobný problém.
Děkujeme ZAVAVOV
sidlo
Příspěvky: 28
Registrován: 27.12.2023 11:36:27
x 2

Re: Rozhraní XNET a ovladače lokomotiv

Příspěvek od sidlo »

Je jedno, zdali se jedná o LocoNet nebo XpressNet. Je to otázka přístupu.

Mám možnost zakázat kradení lokomotiv. Použiju řešení např.:
1. LocoNet a administrativně povolím pouze Fred
2. TCS-2 a administrativně povolím pouze TCS Train
3. nějaké jiné uzavřené řešení.

Nemá možnost zakázat kradení lokomotiv, protože nejsem schopen zajistit nějaké výše uvedené řešení. Potom:
1. Systém mi umožní odposlouchávat vše co se děje na sběrnicích ovladačů - XpressNet, LocoNet, Z21.app, WiThrottle... A když dojde ke kolizi ovladačů tak mám aspoň nějakou možnost vystopovat kdo zlobí (mám vyzkoušeno z praxe).
2. Systém mi neumožní odposlouchávat to co se děje na sběrnici. Bohužel systém není schopen zabránit kradení lokomotiv. Potom jsem ve velmi nepříjemné situaci. Na kolejišti se něco děje a já nejsem schopen vystopovat co.

Současné nastavení TCS-2 odpovídá bodu 2. Můžeme to považovat za vlastnost, sice hodně nepříjemnou, ale vlastnost.
Uživatelský avatar
zavavov
Příspěvky: 361
Registrován: 16.3.2021 08:37:58
Bydliště: Brno
x 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozhraní XNET a ovladače lokomotiv

Příspěvek od zavavov »

Popřemýšlím, co s tím a jak to ještě vylepšit či opravit. Většinou vše přizpůsobujeme požadavkům lidí. Zatím tady nebyl požadavek tohle nějak řešit.

Navíc je ještě možné používat ovladače XpressNet v režimu uživatele a tím jim zpřístupnit jen vybrané vlaky.

Ostatní opravy už jsou ve verzi alfa a testujeme je.
Pomohl Vám tento příspěvek, dejte prosím srdíčko. ❤
Vyřešil tento příspěvek Váš problém, označte jej prosím jako vyřešeno. ✔ - Pomůžete tak ostatním, kteří mohou mít podobný problém.
Děkujeme ZAVAVOV
Odpovědět