Arduino jako MultiMouse k Z21

Otázky zaměřené na digitální řízení modelové železnice, digitalizaci lokomotiv a vše o DCC.
Odpovědět
Chlebík
Příspěvky: 1
Registrován: 19.1.2022 13:28:32

Arduino jako MultiMouse k Z21

Příspěvek od Chlebík »

Dobrý den, řešil už někdo sekundární ovládání pomoci Arduina ? Mám centrálu Roco Z21, a k ní červený MultiMouse. Pak mám arduino, které odečítá z kolejí signály a ovládá vyhýbky, návěstí, abc a spoustu jiného. Teď jsem se ale rozhodl, že arduino zároveň zapojím jako druhou MultiMouse abych mohl ovládat i mašiny. (v podstatě jako mobil, tablet, pc)

Cilem je abych arduino propojil ideálně telefonním kabelem do centrály jako sekundární mouse, a mohl posílat funkce na pískání mašin.

V globále řeším toto:

- vlak mi vjede na úsek který mi hlídá arduino na obsazenost (stanice)
- tím že tam vjel, má na sobě rfid čip, tak vím v tom arduinu o jakou mašinku se jedná
- když to je osobáček, tak na dané koleji zapnu arduinem ABC a mašinka se zastaví
- uběhne 30 sekund a arduinko teď pustí vlak, ale zatím jen tak, že odblokuje ABC, a mašinka se rozjíždí.
ale já bych to chtěl obohatit i tím, že když vím že mi tam stojí brejlovec, tak pak mi to arduino pošle signál jako multimouse třebas F3 a před spuštěním ABC mi zapíská průvodčí na odjezd, a taktéž pískání před přejezdem, aby mi mašinky takto automaticky pískaly.

- jde mi o schéma zapojení
- a nějaký kousek kódu / protokolu jak ovládat

Předem moc děkuji za jakoukoliv pomoc.
Martin.
Uživatelský avatar
zavavov
Příspěvky: 352
Registrován: 16.3.2021 08:37:58
Bydliště: Brno
x 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Arduino jako MultiMouse k Z21

Příspěvek od zavavov »

Zdravím,
to, co popisujete a už Vám funguje je super! To se mi opravdu moc líbí, ale já osobně bych to vše cpal do centrály :-)

Ovšem ve Vašem případě je asi nejjednodušší to udělat tak, jak píšete. MultiMAUS pracuje s protokolem XpressNet, který je na HW vrstvě v podstatě RS485. Schéma nemám k dispozici, ale stačí propojit UART procesoru s převodníkem UART-RS485 a zapojit na konektor RJ12. Zapojení a vše najdete ve specifikaci XpressNet, ta je veřejně dostupná. Něco v angličtině a více je pak v němčině. Já osobně jsem dělal SW jen pro tu stranu centrály, ale jsou dostupné i nějaké kódy pro stranu ovladače.

S pozdravem,
ZAVAVOV
Pomohl Vám tento příspěvek, dejte prosím srdíčko. ❤
Vyřešil tento příspěvek Váš problém, označte jej prosím jako vyřešeno. ✔ - Pomůžete tak ostatním, kteří mohou mít podobný problém.
Děkujeme ZAVAVOV
Odpovědět