Předávání vlaků z ovladače na ovladač Vyřešeno

Nevíte si rady, jak něco nastavit nebo rozjet?
Odpovědět
Uživatelský avatar
HonzaKr
Příspěvky: 10
Registrován: 19.11.2023 11:06:32

Předávání vlaků z ovladače na ovladač

Příspěvek od HonzaKr »

Zdravím,
zase mám dotaz, tentokrát ohledně předávání vlaků z ovladače na ovladač. Je to nějak v centrále rešeno? Jedině co jsem se dočetl, že je zabráněno "kradení" vlaků.
Předem děkuji za odpověď.
Uživatelský avatar
zavavov
Příspěvky: 358
Registrován: 16.3.2021 08:37:58
Bydliště: Brno
x 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Předávání vlaků z ovladače na ovladač

Příspěvek od zavavov »

Zdravím,
většina protokolů (ovladačů) tohle v podstatě neumí. Ale centrála má určité řešení. Existují tři přístupy:
1. Klasický běžný (Admin)
- V aplikaci se zobrazí všechny vlaky a je možné je ovládat pokud ten vlak neovládá někdo jiný (+umožňuje vlaky editovat a přidávat)
- Ovladače typu MultiMAUS mohou vlak s touto adresou ovládat, pokud ho neovládá někdo jiný
2. Režim uživatele
- V aplikaci se zobrazí všechny vlaky a je možné je ovládat pokud ten vlak neovládá někdo jiný (nemůže vlaky přidávat ani editovat)
- Pro ovladače tato volba neexistuje
3. Režim host
- V aplikaci nevidí žádné vlaky. Admin může přiřadit vlak určitému hostovi a pak se mu vlak objeví v aplikaci. Ten pak může ovládat, pokud ten vlak neovládá někdo jiný. Stejně tak Admin může vlak hostovi odebrat.
- I ovladači je možné přiřadit a odebrat vlak

Pro TCS zařízení (tedy Android aplikace TCS Train a ovladač TCS-RC) je možné se přihlásit jako Admin, uživatel nebo host. Pro admin a uživatele je nastavený PIN a je možné jej měnit pro každou skupinu zvlášť.
Pro externí ovladače je možné v nastavení centrály vybrat, jestli je ovladač Admin nebo host. Je možné to nastavit jen pro každý protokol zvlášť, ale to se pak nastaví pro všechny ovladače na daném protokolu (například protokol XpressNet nastaví pro všechny MultiMAUS i programy na PC přes Lenz LAN).

Doufám, že je to takto dost srozumitelné. Myslím, že to bylo hodně popsáno ve starém návodu ke staré centrále. V novém návodu už to není moc detailně.
Pomohl Vám tento příspěvek, dejte prosím srdíčko. ❤
Vyřešil tento příspěvek Váš problém, označte jej prosím jako vyřešeno. ✔ - Pomůžete tak ostatním, kteří mohou mít podobný problém.
Děkujeme ZAVAVOV
Uživatelský avatar
HonzaKr
Příspěvky: 10
Registrován: 19.11.2023 11:06:32

Re: Předávání vlaků z ovladače na ovladač

Příspěvek od HonzaKr »

Omlouvám se za opožděnou reakci, ale dohledával jsem informace ohledně předávání vlaků mezi ovladači u jiných výrobců. První příspěvek jsem psal po přečtení informace u centrály LENZ LZV200 („XpressNet: komunikace vzájemných komponent zapojených paralelně v systému – předávání vlaků z ovladače na ovladač je rychlejší a pružnější s extrémně rychlou reakci LZV200. „). Ale po dalším pátrání jsem zjistil, že je to funkce ovladače LH101. Podobné funkce jsem našel u ovladačů Made in home, třeba jeden popisuje Fulda http://www.fucik.name/masinky/simple_maus/ (informace je v návodu). Dalším ovladačem je DT 402 (a jeho následníci) od DIGITRAXu, ale tam se jedná o LocoNet připojení. Těch informací jsem dohledal poměrně dost a zatím v tom mám chaos. U některých ovladačů je možnost přebrat i rychlost, takže předání během jízdy je plynulé. U jiných ovladačů je i funkce nabídnutí převzetí. I PC SW Rocrail řeší předávání (ale tam jsem teprve na začátku studia).
Takže dotaz upravuji na: Možnost předávání lokomotivy, kterou ovládá jiný ovladač, je zakázána v centrále TCS nebo v ovladači?
Uživatelský avatar
zavavov
Příspěvky: 358
Registrován: 16.3.2021 08:37:58
Bydliště: Brno
x 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Předávání vlaků z ovladače na ovladač

Příspěvek od zavavov »

Nic se neděje. Ohledně předávání vlaků, vím, že je to podpořeno s protokolem LocoNet, ale ten zatím není dostupný s centrálou TCS-2. Bohuužel jsme ještě stále hodně vytíženi jinýma věcma, tak LocoNet stále není hotový (ani prototyp). Přiznám se, že ostatní protokoly ani centrály nevím, jak to přesně řeší.
Možnost předávání vlaků mezi ovladači je v zásadě zakázána přímo v centrále TCS-2. TO znamená, dokud vlak ovládá jedno zařízení, tak ho nemůže ovládat jiné (tohle pravidlo nejde vypnout). Ve chvíli, kdy někdo vlak uvolní, ten vlak může klidně stále jet dál, tak si jej může i s tou rychlostí vzít jiný ovladač (nebo zařízení). U ovladačů typu MultiMAUS (XpressNet) dochází k uvolnění přepnutím na jiný vlak nebo časovým limitem (po určitou dobu není odeslán žádný příkaz k ovládání).

Z toho vyplývá, že ovladač sám nemůže převzít ovládaný vlak a ani o to požádat.
Pomohl Vám tento příspěvek, dejte prosím srdíčko. ❤
Vyřešil tento příspěvek Váš problém, označte jej prosím jako vyřešeno. ✔ - Pomůžete tak ostatním, kteří mohou mít podobný problém.
Děkujeme ZAVAVOV
Odpovědět